Ciąg dalszy zamieszania z kolekcjonerkami Cyberpunk 2077

Jak można było się spodziewać kilkukrotne odkładanie premiery Cyberpunk 2077 pociągnęło za sobą kilka dodatkowych konsekwencji. Byłe te milsze (na długo przed wydaniem gry zadebiutowały dedykowane specjalne wersje urządzeń), niestety w między czasie zbankrutował także polski dystrybutor gry – spółka CDP. W związku z tym, jakiś czas temu, osoby kupujące grę w oficjalnym sklepie otrzymały pismo sądowe od syndyka, który wezwał wierzycieli do zgłoszenia swych wierzytelności wobec upadłej spółki.

Pojawiły się wątpliwości co do realizacji złożonych preorderów. Na szczęście szybko do całej sytuacji odniósł się producent Cyberpunk 2077 – CDP RED. Zapewnił, że wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane, a osoby chcące odstąpić od umowy sprzedaży dostaną zwrot środków bezpośrednio od niego.

Na tym jednak historia ta się nie kończy, ponieważ syndyk wysłał kolejne pismo, znów wzywając do wysłania zgłoszenia wierzytelności.

Pojawiło się więc pytanie, czy zgłaszając swoją wierzytelność do sądu nadal możemy liczyć na otrzymanie złożonego zamówienia. O to jaką odpowiedź w tej sprawie dostałem od producenta gry:

Wynika z tego, że ewentualne zgłoszenie do sądu wierzytelności nie wpłynie w żaden sposób na realizację złożonego preordera. Pozostaje więc nam wierzyć na słowo Redom i spokojnie wyczekiwać listopadowej premiery gry. A jeśli nadal macie jakiekolwiek wątpliwości najlepiej skontaktujcie się bezpośrednio z nimi pod adresem zamowienia_pl@cyberpunk.net.

25
Komentarze

avatar
5 Komentarzy
20 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Crow
11 sierpnia 2020 15:13

Oto odpowiedź od CD Projektu, którą dostałem dzisiaj. Dedykuję ją wszystkim „inteligentnym inaczej”, którzy w zamian za darmową poradę prawną, odwdzięczyli się minusami :). Mój mail: „(…) chciałbym natomiast wiedzieć co się stanie, jeżeli przystąpię do postępowania upadłościowego i w jego ramach uzyskam zaspokojenie mojej wierzytelności. Czy wtedy nadal będę mógł ubiegać się o otrzymanie od Państwa kopii zamówionej gry, czy też uzyskanie zwrotu pieniędzy odbierze mi taką możliwość?” Odpowiedź CD Projektu: „Wraz z porozumieniem, które zawarliśmy z CDP, przejęliśmy odpowiedzialność za dostarczenie gry osobom, które kupiły i opłaciły swoje zamówienie na grę Cyberpunk 2077 bezpośrednio u CDP. Co za… Czytaj więcej »

Kazoohira
11 sierpnia 2020 00:02

I jak? Wysłał ktoś z was to pismo z potwierdzeniem przelewu?

Andzia
9 sierpnia 2020 21:02

Czy ktoś coś zrobił w temacie?

Lucek
31 lipca 2020 02:08

Nie wiem czy śledzicie forum na oficjalnej stronie Redów ale jest tam dużo tematów. W jednej jest poruszona sprawa kolekcjonerek. Donata Popławska czy osoba uprawniona od CD Projekt Red opisała tak: „Sytuacja choć może niestandardowa jest całkowicie pod naszą kontrolą. Obsługą zamówień przedpremierowych Edycji Kolekcjonerskiej gry Cyberpunk 2077, które zostały złożone u CDP Sp. z o.o., zajmie się CD PROJEKT RED Store. Ponieważ dopinamy jeszcze techniczne szczegóły operacji, serdecznie prosimy o cierpliwość. Niebawem w bezpośredniej komunikacji poinformujemy o zmianach, które zaszły. Zapewniamy jednak, że złożone zamówienia zostaną zrealizowane. Co do drugiej części Pana pytań – nie podajemy szczegółów dotyczących umów… Czytaj więcej »

Crow
29 lipca 2020 12:55

Ciekawa sytuacja. Wygląda na to, że ci, którzy kupili CP od CDP.PL mogą teraz mieć grę po niższej cenie, albo nawet za darmo (tyczy się to także kolekcjonerki) w zależności od tego na ile wystarczy masy upadłości. Tak czy inaczej warto o to powalczyć, bo tu nie ma nic do stracenia. No chyba, że CDP RED zrezygnuje z dostarczenia gry tym, którzy postanowią przystąpić do postępowania upadłościowego, ale z ich komunikatu to nie wynika.

Maksym Harbuz
29 lipca 2020 13:44

To znaczy, że można spróbować oszukać los? I kolekcjonerkę otrzymać i kasy nie wydać ?) Wątpię, raczej przed wydaniem CDPRed będzie weryfikować kto otrzymał zwrot, z racji tego, że chyba mają kontakt do CDP bo napisali-

„”Na koniec informujemy, że w powyższym celu będziemy przetwarzali Twoje dane osobowe, które otrzymaliśmy od CDP – więcej informacji na ten temat w załączonej klauzuli informacyjnej.””

Andzia
29 lipca 2020 14:41

Hm ciężko stwierdzić, ale na kokosy od syndyka nie liczyłabym my to rodzynek w morzu, wiec jak dostanie ktoś 5-10% tego co wpłacił to będzie cud. Nie liczyłabym na zwrot całej puli bo tych pieniędzy dawno nie ma, zostały na pewno przekazane w całości dla twórcy gry.

Jeśli teraz nie zgłosimy się do syndyka to późniejsze odszkodowanie będzie nie możliwe. Nie wiadomo kurczę co robić tak naprawdę. Dla mnie to jest trochę dziwnie napisane, do końca nie wiadomo czy na 100% zgłoszenie się tam skreśla nas z listy odbiorców.

Cyberpunk1987
29 lipca 2020 17:24

Ja dostałem odpowiedz na prośbę o wyjaśnienie – wręcz zaznaczyłem co się stanie jak prześlę papiery do syndyka a ten przyzna mi zwrot wpłaty (choćby częściowej). Dostałem taka odpowiedz:

Cyberpunk 2077 Sklep
niedz., 19 lip, 08:11 (10 dni temu)
do mnie

Dzień dobry,

Dziękuję za wiadomość.

Z naszej perspektywy nie ma potrzeby wypełniania i wysyłania dodatkowych dokumentów.
Zrealizujemy terminowo wszystkie aktualne zamówienia złożone na cyberpunk.sklep.pl bez względu na to czy wyślesz dokumenty do Syndyka.

Potwierdzam również, że zamówienie zostanie zrealizowane zgodnie z tym co zostało zamówione 🙂

Pozdrawiam,

Czyli w zasadzie nie ma odpowiedzi na moje pytanie i Bug jeden wie jak to by się skończyło.

Crow
29 lipca 2020 20:12

Moim zdaniem ten fragment przesądza:

„Zrealizujemy terminowo wszystkie aktualne zamówienia złożone na cyberpunk.sklep.pl bez względu na to czy wyślesz dokumenty do Syndyka.”

To znaczy, że ich nie interesuje czy wstąpisz do postępowania upadłościowego i jak się ono dla ciebie skończy (tj. jaką kwotę uzyskasz z masy upadłości), bo zamówienie i tak zrealizują. Czyli w zasadzie tak jak przypuszczałem, można zjeść ciastko i mieć ciastko :d.

Parzy
29 lipca 2020 23:14

Chyba inne pismo dostałeś cytujesz „Zrealizujemy terminowo wszystkie aktualne zamówienia złożone na cyberpunk.sklep.pl bez względu na to czy wyślesz dokumenty do Syndyka.” gdzie tak jest napisane ? bo ja czytam „Przede wszystkim – CD PROJEKT RED gwarantuje, że gra do Ciebie trafi, niezależnie od tego, czy otrzymałeś/-aś wiadomość od syndyka o innej treści.” „Wobec zaistniałej sytuacji CD PROJEKT RED postanowiła przyjąć na siebie zobowiązanie i odpowiedzialność za dostarczenie Gry oraz ewentualne dokonanie zwrotów wpłaconych kwot osobom, które odstąpiły od umowy po dniu ogłoszenia upadłości CDP.” Zacznijcie wszyscy czytać ze zrozumieniem. Albo dostaniesz grę albo napiszez do syndyka i może w… Czytaj więcej »

Crow
30 lipca 2020 09:26

1. Ja żadnego pisma nie dostałem, tutaj natomiast zacytowałem jedynie fragment z tego, co wkleił Cyberpunk1987. Czyżbyś nie zauważył? 2. O wyłudzeniu byłaby mowa wtedy, gdyby ktoś próbował uzyskać świadczenie nienależne, mając przy tym świadomość, że nie jest uprawniony do jego otrzymania. A ja się właśnie zastanawiam, jaka jest w tym wszystkim rola prawna CD Projektu, to znaczy czego dotyczy ich porozumienie z CDP. Jeżeli po prostu przejęli dług (co moim zdaniem jest wątpliwe, bo cesja wymaga zgody wierzyciela) albo zobowiązali się do świadczenia zamiast dłużnika, to wtedy należy uznać, że istotnie mamy do czynienia z tylko jednym zobowiązaniem, którego… Czytaj więcej »

Ovan09
30 lipca 2020 13:09

Czekam od ponad tygodnia na odpowiedź z działu prawnego CD Projektu i jest jedna wielka, głucha cisza. Prosiłem o wskazanie oraz przesłanie skanu dokumentu potwierdzającego przekazanie realizacji zamówień od CDP Sp. z o. o.

Podpis3241
30 lipca 2020 18:33

Dokładnie o to samo poprosiłam o nowy dokument potwierdzający moje zamówienie na kolekcjonerkę i jaki będzie dostawca. To mi odesłali tą masówkę co wszystkim. I to po 4 dniach dopiero odpisali. Ani numeru telefonu nie podali co to jest kilka tysięcy edycji kolekcjonerskich, żeby odebrać telefon i pisać nowy numer zamówienia. Przykro mi, ale nie dam się wypukać bez mydła i zgloszę się jako wierzyciel, jeśli otrzymam swoją kopię to odstąpię.

Parzy
30 lipca 2020 13:43

Mógłbym z Tobą dalej sobie pisać ale lubię tą stronę dzięki niej udało mi się kupić kilka dobrych kolekcjonerek i nie chcę że by zamieniła się w gówniane forum. Dla mnie sprawa zamknięta albo napisać do syndyka i odzyskać kasę bo to o ile dobrze pamiętam to dobro klienta było na pierwszym miejscu albo poczekać aż kurier przywiezie grę.
Bez odbioru 🙂

Crow
30 lipca 2020 14:42

A co ma jedno z drugim wspólnego? Przecież od tego jest ten temat, żeby podyskutować i ewentualnie spróbować pomóc ludziom, którzy znaleźli się w tej dosyć niekomfortowej sytuacji (to znaczy złożyli zamówienie w CDP). Ja swoje zdanie opisałem, dokonując skrótowej ale jednak darmowej analizy prawnej (normalnie wziąłbym za to pieniądze), teraz chętnie poznam twoją.

Ovan09
30 lipca 2020 15:44

Tak na marginesie, w kontekście kwestii czy można zgłosić wierzytelność i jednocześnie dostać grę, to oczywiste jest, że w przypadku odzyskania pieniędzy w ramach postępowania upadłościowego oraz otrzymania gry, powstanie bezpodstawne wzbogacenie. Co więcej nikt z CD Projekt w cytowanej wiadomości nie odpowiedział wprost na zadane pytanie, czyli tak naprawdę wartość dowodowa takiej wiadomości jest marna. Pytanie jeszcze kto się pod tym podpisał, czy pracownik zajmujący się obsługą takich wiadomości, czy osoba decyzyjna w spółce? Raczej ten pierwszy wariant.

Bob
30 lipca 2020 16:15

Lepiej zostaje chyba nic nie robić i czekać na grę.

Crow
30 lipca 2020 16:34

Bezpodstawne wzbogacenie byłoby wtedy, gdyby nie istniała podstawa prawna do otrzymania gry, a tu właśnie nie ma co do tego pewności. Jeżeli CD Projekt, w ramach umowy z CDP, zobowiązał się np. do dostarczenia kopii gry każdemu nabywcy, to podstawa prawna jak najbardziej istnieje. Jedynym sposobem, żeby to ustalić, jest zaciągnięcie informacji u źródła, czyli od CDP albo CD Projektu.

Ovan09
31 lipca 2020 07:17

Dokładne. I tego próbuję się od nich dowiedzieć od prawie trzech tygodni. Ich dział prawny niby dzielnie walczy w poszukiwaniu takiego dokumentu. Niestety patrząc po czasie, który upłynął bardziej zakładam, ze jest to walka z przygotowaniem takiego dokumentu, bo ktoś się bezczelnie o niego zwrócił. Samo CD Projekt tak swoją drogą powołuje się na jakieś porozumienie z CDP.

Crow
29 lipca 2020 14:45

No to zależy jakie są w tym momencie powiązania prawne CDP z CD Projektem. Danych osobowych swoich klientów nie można tak po prostu przekazać osobie trzeciej (zwłaszcza teraz, gdy obowiązuje RODO). Jedną z opcji jest cesja wierzytelności (innymi słowy przejęcie długu przez CD Projekt). W takiej sytuacji rzeczywiście, spełnienie świadczenia w jednej formie (czyli poprzez zwrot pieniędzy albo wydanie zakupionego produktu) wygasza zobowiązanie, a więc zaspokojenie swoich roszczeń w postępowaniu upadłościowym prawdopodobnie uniemożliwi otrzymanie także gry. Trzeba jednak pamiętać, że do przejęcia długu, w którym dochodzi do zmiany dłużnika, wymagana jest zgoda wierzyciela (nabywcy gry), a z tego co mi… Czytaj więcej »